Below is a listing of the Fort Madison junior varsity wrestlers competing in the Centerville JV Tourney on Friday.
Big Red JV 106-113 - Courtney Six's placed 2nd and scored 30.00 team points.
Round 1 - Courtney Six (Fort Madison) won by fall over Morgan Lawson (Ottumwa) (Fall 1:36)
Round 2 - Courtney Six (Fort Madison) won by fall over Dakotah Selby (Albia) (Fall 1:01)
Round 3 - Emma Cochran (Moravia) won by fall over Courtney Six (Fort Madison) (Fall 1:40)
Big Red JV 106A - Reuben Eid's placed 2nd and scored 27.00 team points.
Round 1 - Lee Genobana (Centerville) won by fall over Reuben Eid (Fort Madison) (Fall 1:46)
Round 2 - Reuben Eid (Fort Madison) won by decision over Joel Johnston (Keokuk) (Dec 7-4)
Round 3 - Reuben Eid (Fort Madison) won by fall over Trevor Wilbanks (Cardinal Community) (Fall 5:18)
Big Red JV 113A - Quentin Ross's placed 1st and scored 44.00 team points.
Round 1 - Quentin Ross (Fort Madison) won by fall over Tres Merydith (Keokuk) (Fall 1:27)
Round 2 - Quentin Ross (Fort Madison) won by fall over Chase Wheeler (Columbus Community) (Fall 1:11)
Round 3 - Quentin Ross (Fort Madison) won by fall over Molly Greve (Colfax-Mingo) (Fall 1:02)
Big Red JV 120B - Nathan Steffensmeier's placed 1st and scored 44.00 team points.
Round 1 - Nathan Steffensmeier (Fort Madison) won by fall over Matt Logsdon (Centerville) (Fall 5:29)
Round 2 - Nathan Steffensmeier (Fort Madison) won by fall over Cesar Neri (Columbus Community) (Fall 4:51)
Round 3 - Nathan Steffensmeier (Fort Madison) won by fall over Trae Hall (Chariton) (Fall 1:15)
Big Red JV 138A - Dalton Woolever's placed 1st and scored 44.00 team points.
Round 1 - Dalton Woolever (Fort Madison) won by fall over Robert Loveless (Columbus Community) (Fall 0:49)
Round 2 - Dalton Woolever (Fort Madison) won by fall over Caleb Heisel (Fairfield) (Fall 5:33)
Round 3 - Dalton Woolever (Fort Madison) won by fall over Bob Wiskus (Centerville) (Fall 0:57)
Big Red JV 152A - Jarrett Settles's placed 4th and scored 4.00 team points.
Round 1 - Austin Ruth (Chariton) won by fall over Jarrett Settles (Fort Madison) (Fall 0:49)
Round 2 - Jt Cunningham (Columbus Community) won by fall over Jarrett Settles (Fort Madison) (Fall 2:52)
Round 3 - Tayton Bartholomew (Centerville) won by fall over Jarrett Settles (Fort Madison) (Fall 1:51)
Big Red JV 182B - Danen Settles's placed 2nd and scored 27.00 team points.
Round 1 - Danen Settles (Fort Madison) won by decision over Skylar Aikin (Colfax-Mingo) (Dec 5-0)
Round 2 - Mansel Johnston (Knoxville) won by fall over Danen Settles (Fort Madison) (Fall 3:40)
Round 3 - Danen Settles (Fort Madison) received a bye () (Bye)
Big Red JV 285B - Heath Hoenig's placed 3rd and scored 17.00 team points.
Round 1 - Hank Billings (Keokuk) won by fall over Heath Hoenig (Fort Madison) (Fall 2:29)
Round 2 - Lane Pierce (Albia) won by decision over Heath Hoenig (Fort Madison) (Dec 2-1)
Round 3 - Heath Hoenig (Fort Madison) won by fall over Trenten Bogle (Centerville) (Fall 5:03)
Comments
No comments on this item Please log in to comment by clicking here