Schaefer has two firsts at FMMS boys invite, Hannum 2nd for HTC

BY PCC STAFF

FORT MADISON – The Fort Madison Middle School boys track team held an invitational on Monday.

Andrew Schaefer took first place in the 100- and 200-meter dashes to lead the 7th grade team. The 4×100-meter relay team of Dayton Davis, Jacob McGowan, Tate Johnson and Schaefer, also took first place as Fort Madison finished 3rd in the 7th grade standings.

Garrett Hannum of Holy Trinity had the highest local finish in the 8th grade competition taking second place in the 400-meter dash.  Fort Madison finished in 6th place, HTC finished in 10th.

Conplete results from boys FMMS invitational track meet

7th GRADE results

100-meter dash

FM- Andrew Schaefer 12.75 (1st), Cuyrin Ross 16.48 (9th)

200-meter dash (7th grade)

FM – Schaefer 26.54 (1st), Jakob Corral 32.57 (7th)

400-meter dash

FM – Tate Johnson 1:04.13 (3rd), William Gager 1:11.03 (6th)

800-meter run

FM – Hayden Wolfe 3:00.36 (7th)

1600-meter run

FM – Wolfe 6:16.48 (6th)

200-meter hurdles

FM – Jacob McGowan 31.93 (3rd)

4×100-meter relay

FM – Dayton Davis, McGowan, Johnson and Schaefer 54.88 (1st)

4×400-meter relay

FM – Gager, Isaiah Miller, Matt Hopper and Austin Miller 4:57.84 (6th)

4×800-meter relay

FM – Gager, McGowan, A. Miller and Wolfe 11:16.14 (2nd)

800-meter sprint medley

FM – Davis, I. Miller, Gavin Wiseman and Johnson, 2:07.35 (2nd)

Distance Medley

FM – Hopper, Corral, Wiseman and A. Miller, 4:57.44 (4th)

4×100-meter shuttle hurdle relay

FM – Davis, Hopper, Wiseman and I.Miller 1:24.04 (4th)

High Jump

FM – Davis 4-06 (2nd), Johnson 4-02 (6th)

Long Jump

FM – Schaefer 15-02.5 (2nd), McGowan 13-11 (5th), Wiseman 12.10 (14th)

Shot put

FM – Ross 23.01 (6th)

Discuss

FM – Corral 63-07 (4th), Ross 55-06 (9th)

7th Grade Team Results

Washington 128, Burlington 113.33, Fort Madison 92.33, Keokuk Middle School 82, Mt. Pleasant 78.33 and Fairfield 6

 

8th GRADE results

1oo-meter dash

FM – Dylan Folks 14.31 (9th)

400-meter dash

HTC – Garrett Hannum 59.34 (2nd)

100-meter hurdles

HTC – Hannum 18.01 (9th), FM – Dylan Folks 20.28 (11th)

200-meter hurdles

HTC – Hannum 31.12 (5th)

4×100 meter relay

FM – Gage Crank, Colton Engeman, Levi Lowney and Seth Mendez 55.81 (4th)

4×200-meter relay

FM – Crank, Engeman, Lowneya nd Mendez 1:59.02 (5th)

800-meter sprint medley

FM – Folks, Engeman, Lowney and Mendez 2:09.93 (5th)

High Jump

FM – Crank 4-06 (7th)

Long Jump

FM – Engeman 1205 (14th)

Shot put

FM – Levi Lowney 31-02 (6th)

Discus

FM – Mendez 101-04 (5th)

8th Grade team results

Mt Pleasant 172, Washington 100, Fairfield 100, Burlington 86.5, Keokuk 48.5, Fort Madison 15, Holy Trinity 10.

 

 

Leave a Reply

%d bloggers like this: