FMHS junior varsity grapplers place at Keokuk

KEOKUK – Quinton Ross placed second in the 127-138 lb. division at the Keokuk Invitational Saturday night. Will Larson took 3rd in the 133-143 lb. division and Courtney Six took 4th place in the 113-123 lbs.

Complete results from the meet are listed below.

JV1 113-123: Courtney Six (Fort Madison) – 4th
Round 1 – Brody Angstead (Fairfield) over Courtney Six (Fort Madison) (Dec 7-0)
Round 2 – Brennan Murphy (Washington) over Courtney Six (Fort Madison) (Dec 7-2)
Round 3 – Logan Johnson (Galesburg) over Courtney Six (Fort Madison) (Fall 1:22)

JV1 127-138: Quinton Ross (Fort Madison) – 2nd
Round 1 – Quinton Ross (Fort Madison) over Logan Adam (Fairfield) (MD 11-1)
Round 2 – Ayden Frazier (Washington) over Quinton Ross (Fort Madison) (Fall 2:32)
Round 3 – Quinton Ross (Fort Madison) over Blaze Fisher (Keokuk) (Inj. [time])

JV1 133-143: Will Larson (Fort Madison) – 3rd
Round 1 – Anthony Blakes (Galesburg) over Will Larson (Fort Madison) (Dec 4-3)
Round 2 – Justin Simmering (Washington) over Will Larson (Fort Madison) (Fall 1:40)
Round 3 – Will Larson (Fort Madison) over Blake Metz (Fairfield) (Fall 1:19)

Lennon Barker (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Lennon Barker (Fort Madison) over Xavier Orozco (Galesburg) (Fall 2:51)
Round 2 – Lennon Barker (Fort Madison) over Wyatt Baker (Fairfield) (Fall 0:35)
Round 3 – Travis Thomsen (Burlington) over Lennon Barker (Fort Madison) (Fall 2:42)

Bryce Britton (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Corey Skinner (Keokuk) over Bryce Britton (Fort Madison) (Dec 9-2)
Round 2 – Bryce Britton (Fort Madison) over Will Bratcher (Kirksville) (Fall 0:22)
Round 3 – Bryce Britton (Fort Madison) over Arya Patel (Fairfield) (Fall 0:25)

Chance Decker (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Zack Nugent (Kirksville) over Chance Decker (Fort Madison) (Fall 0:30)
Round 2 – Bryce Angle (Burlington) over Chance Decker (Fort Madison) (Fall 2:47)
Round 3 – Chase Motz (Galesburg) over Chance Decker (Fort Madison) (Fall 1:35)

Austin Haas (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Dylan Jeffers (Keokuk) over Austin Haas (Fort Madison) (Fall 0:34)
Round 2 – Drake Smith (West Burlington/Notre Dame/Danville) over Austin Haas (Fort Madison) (MD 12-4)
Round 3 – Austin Haas (Fort Madison) over Oscar Lopez (Mount Pleasant) (Fall 0:24)

Dawson Hunt (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Colter Inghram (Mediapolis) over Dawson Hunt (Fort Madison) (Fall 0:40)
Round 2 – Dawson Hunt (Fort Madison) over Tommy Jones (Fairfield) (Fall 0:52)
Round 3 – Dawson Hunt (Fort Madison) over Tres Merydith (Keokuk) (Fall 2:29)

Gunther Johnson (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Austin Whetstine (Galesburg) over Gunther Johnson (Fort Madison) (Fall 5:24)
Round 2 – Hernan Granillo-Lopez (Kirksville) over Gunther Johnson (Fort Madison) (Fall 1:58)
Round 3 – Ty Jackson (Illini West) over Gunther Johnson (Fort Madison) (Fall 0:41)

Logan Kearns (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Logan Kearns (Fort Madison) over Toby Oliver (Fairfield) (TF 18-2 3:08)
Round 2 – Logan Kearns (Fort Madison) over Deaunte Gilson (Kirksville) (Fall 1:01)
Round 3 – Logan Kearns (Fort Madison) over Chase Wheeler (Columbus/ Winfield-Mt. Union ) (Fall 0:51)

Alex Lauber (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Alex Lauber (Fort Madison) over Coleton Nehring (New London) (Fall 0:17)
Round 2 – Alex Lauber (Fort Madison) over Dawson Butterbaugh (New London) (Fall 0:14)
Round 3 – Alex Lauber (Fort Madison) over Tavaris Bryant (Galesburg) (Dec 7-0)

Keaton Poe (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Owen George (Burlington) over Keaton Poe (Fort Madison) (Dec 8-6)
Round 2 – Keaton Poe (Fort Madison) over Alex Camero (Fairfield) (Fall 2:27)
Round 3 – Keaton Poe (Fort Madison) over John Stipp (Galesburg) (Fall 0:57)

Mason Schau (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Mason Schau (Fort Madison) over Dagan Burnett (Fairfield) (Dec 6-4)
Round 2 – Mason Schau (Fort Madison) over Aidan Sizemore (Kirksville) (Dec 4-2)
Round 3 – Mason Schau (Fort Madison) over Jacob Bland (Fairfield) (Dec 4-2)

Jarrett Settles (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Jarrett Settles (Fort Madison) over Reed Athon (Kirksville) (Dec 4-0)
Round 2 – Jarrett Settles (Fort Madison) over Alberto Lagunas (Columbus/ Winfield-Mt. Union ) (Fall 2:42)
Round 3 – Aidan Pohren (Fairfield) over Jarrett Settles (Fort Madison) (TB-1 3-2)

Martin Vineyard (Fort Madison) – DNP
Round 1 – Martin Vineyard (Fort Madison) over Nick Francis (New London) (Fall 2:41)
Round 2 – Dreyton LaVeine (West Burlington/Notre Dame/Danville) over Martin Vineyard (Fort Madison) (Fall 0:25)
Round 3 – Martin Vineyard (Fort Madison) over Zack Glasscock (Keokuk) (Fall 0:23)

About Chuck Vandenberg 2376 Articles
Pen City Current and pencitycurrent.com are products of Market Street Publishing, LLC, a multi-platform media company delivering hyper-local news, sports and advertising information to Fort Madison, IA and surrounding communities.

Be the first to comment

Leave a Reply