Hounds JV wrestlers get 5 firsts at Centerville

BY PCC STAFF
CENTERVILLE – The Fort Madison Bloodhound junior varsity wrestling team brought home five first-place finishes at this weekend’s Centerville JV tournament.
Dawson Hunt, Quinton Ross, Will Larson, Martin Vineyard and Lennon Barker all claimed titles at the meet.
A complete listing of the results are below.
At 106 lbs Owen Kruse’s place is 3rd and has scored 20.00 team points.

  • Round 1 – Owen Kruse (Fort Madison) won by fall over Max Maiden (Clarke) (Fall 1:46)
  • Round 2 – Jacob Bland (Fairfield) won by decision over Owen Kruse (Fort Madison) (Dec 5-3)
  • Round 3 – Owen Kruse (Fort Madison) won by decision over Brecken Courtright (Fairfield) (Dec 7-3)
  • Round 4 – Caden Sales (Centerville) won by fall over Owen Kruse (Fort Madison) (Fall 0:33)

At 120 lbs (A) Dawson Hunt’s place is 1st and has scored 44.00 team points.

  • Round 1 – Dawson Hunt (Fort Madison) won by fall over Lucas Quick (Southeast Polk) (Fall 2:26)
  • Round 2 – Dawson Hunt (Fort Madison) won by fall over Luis Lozano (Ottumwa) (Fall 0:49)
  • Round 3 – Dawson Hunt (Fort Madison) won by fall over Brody Angstead (Fairfield) (Fall 0:21)

At 120 lbs (B) Mason Schau’s place is 2nd and has scored 29.00 team points.

  • Round 1 – Mason Schau (Fort Madison) won by tech fall over Chris Bowen (Centerville) (TF 18-2)
  • Round 2 – Brandon Hall (Southeast Polk) won by decision over Mason Schau (Fort Madison) (Dec 6-2)
  • Round 3 – Mason Schau (Fort Madison) won by fall over Tommy Jones (Fairfield) (Fall 0:57)

At 120 lbs (C) Courtney Six’s place is 3rd and has scored 17.00 team points.

  • Round 1 – Courtney Six (Fort Madison) won by fall over Toby Oliver (Fairfield) (Fall 4:00)
  • Round 2 – Michael Thomas (Albia) won by tech fall over Courtney Six (Fort Madison) (TF 19-4)
  • Round 3 – Kayto Chup (Southeast Polk) won by fall over Courtney Six (Fort Madison) (Fall 2:27)

At 126 lbs Quinton Ross’s place is 1st and has scored 42.00 team points.

  • Round 1 – Quinton Ross (Fort Madison) won by major decision over Cain Geesaman (Chariton) (Maj 10-2)
  • Round 2 – Quinton Ross (Fort Madison) won by fall over Rivers Overton (Southeast Polk) (Fall 3:57)
  • Round 3 – Quinton Ross (Fort Madison) won by fall over Deaunte Gilson (Kirksville) (Fall 0:12)

At 132 lbs Will Larson’s place is 1st and has scored 44.00 team points.

  • Round 1 – Will Larson (Fort Madison) won by fall over Hunter Stevens (Southeast Polk) (Fall 1:08)
  • Round 2 – Will Larson (Fort Madison) won by fall over Tyler Starr (Centerville) (Fall 1:24)
  • Round 3 – Will Larson (Fort Madison) won by fall over Logan Adam (Fairfield) (Fall 3:49)

At 160 lbs (A) Austin Haas’s place is 2nd and has scored 30.00 team points.

  • Round 1 – Austin Haas (Fort Madison) won by fall over Alex Huberty (Southeast Polk) (Fall 3:50)
  • Round 2 – Austin Haas (Fort Madison) won by fall over Ben Brewster (Knoxville) (Fall 1:17)
  • Round 3 – Logan Demichelis (Chariton) won by fall over Austin Haas (Fort Madison) (Fall 2:00)

At 160 lbs (B) Keaton Poe’s place is 2nd and has scored 27.00 team points.

  • Round 1 – Gavin Mills (Chariton) won by major decision over Keaton Poe (Fort Madison) (Maj 18-8)
  • Round 2 – Keaton Poe (Fort Madison) won by fall over Alex Camero (Fairfield) (Fall 2:51)
  • Round 3 – Keaton Poe (Fort Madison) won by decision over Seth Stewart (Southeast Polk) (Dec 6-5)

At 170 lbs (A) Martin Vineyard’s place is 1st and has scored 41.00 team points.

  • Round 1 – Martin Vineyard (Fort Madison) won by fall over Will Smith (Clarke) (Fall 0:58)
  • Round 2 – Martin Vineyard (Fort Madison) won by decision over Colton Richardson (Southeast Polk) (Dec 7-3)
  • Round 3 – Martin Vineyard (Fort Madison) won by fall over Ian Padget (Moravia) (Fall 0:14)

At 170 lbs (B) Chance Decker’s place is 3rd and has scored 17.00 team points.

  • Round 1 – Chance Decker (Fort Madison) won by fall over Nathan Sims (Chariton) (Fall 1:01)
  • Round 2 – Kyle Hanna (Southeast Polk) won by fall over Chance Decker (Fort Madison) (Fall 1:13)
  • Round 3 – Zack Glasscock (Keokuk) won by fall over Chance Decker (Fort Madison) (Fall 2:52)

At 182 lbs (B) Lennon Barker’s place is 1st and has scored 44.00 team points.

  • Round 1 – Lennon Barker (Fort Madison) won by fall over Wyatt Baker (Fairfield) (Fall 0:50)
  • Round 2 – Lennon Barker (Fort Madison) won by fall over Ethan Messamaker (Centerville) (Fall 0:30)
  • Round 3 – Lennon Barker (Fort Madison) won by fall over Josh Goben (Ottumwa) (Fall 0:24)

At 182 lbs (C) Jarrett Settles’s place is 4th and has scored 4.00 team points.

  • Round 1 – Brody Slack (Ottumwa) won by fall over Jarrett Settles (Fort Madison) (Fall 1:56)
  • Round 2 – Nyan Baker (Knoxville) won by fall over Jarrett Settles (Fort Madison) (Fall 0:48)
  • Round 3 – Nic Jewett (Centerville) won by fall over Jarrett Settles (Fort Madison) (Fall 4:53)

At 285 (A) Gunther Johnson’s placed 2nd and scored 27.00 team points.

  • Round 1 – Jakob Chapman (Colfax-Mingo) won in sudden victory – 1 over Gunther Johnson (Fort Madison) (SV-1 3-1)
  • Round 2 – Gunther Johnson (Fort Madison) won by decision over Jaquan Stallworth (Albia) (Dec 1-0)
  • Round 3 – Gunther Johnson (Fort Madison) won by fall over Trenton Sutherland (Knoxville) (Fall 1:44)

 

About Chuck Vandenberg 2944 Articles
Pen City Current and pencitycurrent.com are products of Market Street Publishing, LLC, a multi-platform media company delivering hyper-local news, sports and advertising information to Fort Madison, IA and surrounding communities.

Be the first to comment

Leave a Reply