CENTERVILLE - The Fort Madison Bloodhound junior varsity wrestling team brought home five first-place finishes at this weekend's Centerville JV tournament.Dawson Hunt, Quinton Ross, Will Larson, Martin Vineyard and Lennon Barker all claimed titles at the meet.A complete listing of the results are below.At 106 lbs Owen Kruse's place is 3rd and has scored 20.00 team points.
- Round 1 - Owen Kruse (Fort Madison) won by fall over Max Maiden (Clarke) (Fall 1:46)
- Round 2 - Jacob Bland (Fairfield) won by decision over Owen Kruse (Fort Madison) (Dec 5-3)
- Round 3 - Owen Kruse (Fort Madison) won by decision over Brecken Courtright (Fairfield) (Dec 7-3)
- Round 4 - Caden Sales (Centerville) won by fall over Owen Kruse (Fort Madison) (Fall 0:33)
At 120 lbs (A) Dawson Hunt's place is 1st and has scored 44.00 team points.
- Round 1 - Dawson Hunt (Fort Madison) won by fall over Lucas Quick (Southeast Polk) (Fall 2:26)
- Round 2 - Dawson Hunt (Fort Madison) won by fall over Luis Lozano (Ottumwa) (Fall 0:49)
- Round 3 - Dawson Hunt (Fort Madison) won by fall over Brody Angstead (Fairfield) (Fall 0:21)
At 120 lbs (B) Mason Schau's place is 2nd and has scored 29.00 team points.
- Round 1 - Mason Schau (Fort Madison) won by tech fall over Chris Bowen (Centerville) (TF 18-2)
- Round 2 - Brandon Hall (Southeast Polk) won by decision over Mason Schau (Fort Madison) (Dec 6-2)
- Round 3 - Mason Schau (Fort Madison) won by fall over Tommy Jones (Fairfield) (Fall 0:57)
At 120 lbs (C) Courtney Six's place is 3rd and has scored 17.00 team points.
- Round 1 - Courtney Six (Fort Madison) won by fall over Toby Oliver (Fairfield) (Fall 4:00)
- Round 2 - Michael Thomas (Albia) won by tech fall over Courtney Six (Fort Madison) (TF 19-4)
- Round 3 - Kayto Chup (Southeast Polk) won by fall over Courtney Six (Fort Madison) (Fall 2:27)
At 126 lbs Quinton Ross's place is 1st and has scored 42.00 team points.
- Round 1 - Quinton Ross (Fort Madison) won by major decision over Cain Geesaman (Chariton) (Maj 10-2)
- Round 2 - Quinton Ross (Fort Madison) won by fall over Rivers Overton (Southeast Polk) (Fall 3:57)
- Round 3 - Quinton Ross (Fort Madison) won by fall over Deaunte Gilson (Kirksville) (Fall 0:12)
At 132 lbs Will Larson's place is 1st and has scored 44.00 team points.
- Round 1 - Will Larson (Fort Madison) won by fall over Hunter Stevens (Southeast Polk) (Fall 1:08)
- Round 2 - Will Larson (Fort Madison) won by fall over Tyler Starr (Centerville) (Fall 1:24)
- Round 3 - Will Larson (Fort Madison) won by fall over Logan Adam (Fairfield) (Fall 3:49)
At 160 lbs (A) Austin Haas's place is 2nd and has scored 30.00 team points.
- Round 1 - Austin Haas (Fort Madison) won by fall over Alex Huberty (Southeast Polk) (Fall 3:50)
- Round 2 - Austin Haas (Fort Madison) won by fall over Ben Brewster (Knoxville) (Fall 1:17)
- Round 3 - Logan Demichelis (Chariton) won by fall over Austin Haas (Fort Madison) (Fall 2:00)
At 160 lbs (B) Keaton Poe's place is 2nd and has scored 27.00 team points.
- Round 1 - Gavin Mills (Chariton) won by major decision over Keaton Poe (Fort Madison) (Maj 18-8)
- Round 2 - Keaton Poe (Fort Madison) won by fall over Alex Camero (Fairfield) (Fall 2:51)
- Round 3 - Keaton Poe (Fort Madison) won by decision over Seth Stewart (Southeast Polk) (Dec 6-5)
At 170 lbs (A) Martin Vineyard's place is 1st and has scored 41.00 team points.
- Round 1 - Martin Vineyard (Fort Madison) won by fall over Will Smith (Clarke) (Fall 0:58)
- Round 2 - Martin Vineyard (Fort Madison) won by decision over Colton Richardson (Southeast Polk) (Dec 7-3)
- Round 3 - Martin Vineyard (Fort Madison) won by fall over Ian Padget (Moravia) (Fall 0:14)
At 170 lbs (B) Chance Decker's place is 3rd and has scored 17.00 team points.
- Round 1 - Chance Decker (Fort Madison) won by fall over Nathan Sims (Chariton) (Fall 1:01)
- Round 2 - Kyle Hanna (Southeast Polk) won by fall over Chance Decker (Fort Madison) (Fall 1:13)
- Round 3 - Zack Glasscock (Keokuk) won by fall over Chance Decker (Fort Madison) (Fall 2:52)
At 182 lbs (B) Lennon Barker's place is 1st and has scored 44.00 team points.
- Round 1 - Lennon Barker (Fort Madison) won by fall over Wyatt Baker (Fairfield) (Fall 0:50)
- Round 2 - Lennon Barker (Fort Madison) won by fall over Ethan Messamaker (Centerville) (Fall 0:30)
- Round 3 - Lennon Barker (Fort Madison) won by fall over Josh Goben (Ottumwa) (Fall 0:24)
At 182 lbs (C) Jarrett Settles's place is 4th and has scored 4.00 team points.
- Round 1 - Brody Slack (Ottumwa) won by fall over Jarrett Settles (Fort Madison) (Fall 1:56)
- Round 2 - Nyan Baker (Knoxville) won by fall over Jarrett Settles (Fort Madison) (Fall 0:48)
- Round 3 - Nic Jewett (Centerville) won by fall over Jarrett Settles (Fort Madison) (Fall 4:53)
At 285 (A) Gunther Johnson's placed 2nd and scored 27.00 team points.
- Round 1 - Jakob Chapman (Colfax-Mingo) won in sudden victory - 1 over Gunther Johnson (Fort Madison) (SV-1 3-1)
- Round 2 - Gunther Johnson (Fort Madison) won by decision over Jaquan Stallworth (Albia) (Dec 1-0)
- Round 3 - Gunther Johnson (Fort Madison) won by fall over Trenton Sutherland (Knoxville) (Fall 1:44)
Comments
No comments on this item Please log in to comment by clicking here