JV grapplers get three 1sts at L-M Invite

LETTS – The Fort Madison junior varsity wrestlers competed in the Louisa-Muscatine Invitational on Friday. Results for all FMHS wrestlers are listed below as posted by trackwrestling.com

Junior Varsity 7: Logan Kearns (Fort Madison) – 4th
Junior Varsity – Round 1 – Levi Boudewyn (Keokuk) over Logan Kearns (Fort Madison) (Dec 6-2)
Junior Varsity – Round 2 – Wylie Jacobs (Louisa-Muscatine) over Logan Kearns (Fort Madison) (Dec 8-6)
Junior Varsity – Round 3 – Ty Griffin (Lone Tree) over Logan Kearns (Fort Madison) (Fall 0:44)
Junior Varsity 8: Will Larson (Fort Madison) – 3rd
Junior Varsity – Round 1 – Zavaan Mueller (Davenport Central) over Will Larson (Fort Madison) (Dec 6-1)
Junior Varsity – Round 2 – Will Larson (Fort Madison) over Blake Metz (Fairfield) (Fall 2:26)
Junior Varsity – Round 3 – Corey Skinner (Keokuk) over Will Larson (Fort Madison) (Dec 6-2)
Junior Varsity 12: Martin Vineyard (Fort Madison) – 2nd
Junior Varsity – Round 1 – Drake Smith (West Burlington/Notre Dame/Danville) over Martin Vineyard (Fort Madison) (Dec 4-2)
Junior Varsity – Round 2 – Martin Vineyard (Fort Madison) over Zack Glasscock (Keokuk) (SV-1 10-8)
Junior Varsity – Round 3 – Martin Vineyard (Fort Madison) over Chancey Miller (WACO) (MD 8-0)
Junior Varsity 17: Gunther Johnson (Fort Madison) – 1st
Junior Varsity – Round 2 – Gunther Johnson (Fort Madison) over Juanito Shoup (Keokuk) (Fall 1:02)
Junior Varsity – Round 3 – Gunther Johnson (Fort Madison) over Cooper Pullis (Mount Pleasant) (Fall 1:09)
Junior Varsity 9: Bryce Britton (Fort Madison) – 4th
Junior Varsity – Round 1 – Nickel Iseman (Fairfield) over Bryce Britton (Fort Madison) (Fall 0:26)
Junior Varsity – Round 2 – Mitchell Trexel (West Burlington/Notre Dame/Danville) over Bryce Britton (Fort Madison) (Fall 1:12)
Junior Varsity – Round 3 – Zach Johnson (Davenport Central) over Bryce Britton (Fort Madison) (Dec 8-7)
Junior Varsity 13: Austin Haas (Fort Madison) – 4th
Junior Varsity – Round 1 – Callum Swanson (Davenport Central) over Austin Haas (Fort Madison) (SV-1 4-2)
Junior Varsity – Round 2 – Cael Yeggy (Highland) over Austin Haas (Fort Madison) (Dec 4-0)
Junior Varsity – Round 3 – Chance Hocker (Fort Madison) over Austin Haas (Fort Madison) (Fall 3:38)
Junior Varsity 13: Chance Hocker (Fort Madison) – 1st
Junior Varsity – Round 1 – Chance Hocker (Fort Madison) over Cael Yeggy (Highland) (Fall 2:58)
Junior Varsity – Round 2 – Chance Hocker (Fort Madison) over Callum Swanson (Davenport Central) (Fall 0:46)
Junior Varsity – Round 3 – Chance Hocker (Fort Madison) over Austin Haas (Fort Madison) (Fall 3:38)
Junior Varsity 6: Quinton Ross (Fort Madison) – 1st
Junior Varsity – Round 1 – Quinton Ross (Fort Madison) over Alexis Olguin (Highland) (MD 12-2)
Junior Varsity – Round 2 – Quinton Ross (Fort Madison) over Tyler Hansen (Louisa-Muscatine) (MD 9-1)
Junior Varsity – Round 3 – Logan Adam (Fairfield) over Quinton Ross (Fort Madison) (Dec 5-1)
Junior Varsity 14: Jarrett Settles (Fort Madison) – 2nd
Junior Varsity – Round 1 – Tim Mills (Lone Tree) over Jarrett Settles (Fort Madison) (Dec 7-2)
Junior Varsity – Round 2 – Jarrett Settles (Fort Madison) over Wyatt Baker (Fairfield) (Dec 6-1)
Junior Varsity – Round 3 – Jarrett Settles (Fort Madison) over Brock Schaedler (Highland) (Fall 0:13)
Chance Decker (Fort Madison) – DNP
Junior Varsity – Round 1 – Will Hotz (Lone Tree) over Chance Decker (Fort Madison) (Fall 1:33)
Junior Varsity – Round 2 – Chance Decker (Fort Madison) over Alex Camero (Fairfield) (Dec 2-0)
Junior Varsity – Round 3 – Keaton Poe (Fort Madison) over Chance Decker (Fort Madison) (Dec 4-0)
Owen Kruse (Fort Madison) – DNP
Junior Varsity – Round 1 – Owen Kruse (Fort Madison) over Dalton Mitchell (Wapello) (Fall 1:41)
Junior Varsity – Round 2 – Owen Kruse (Fort Madison) over Brecken Courtright (Fairfield) (Dec 6-0)
Junior Varsity – Round 3 – Bryce Thompson (Lone Tree) over Owen Kruse (Fort Madison) (Fall 2:00)
Alex Lauber (Fort Madison) – DNP
Junior Varsity – Round 2 – Alex Lauber (Fort Madison) over Aidan Pohren (Fairfield) (Fall 1:20)
Junior Varsity – Round 3 – Alex Lauber (Fort Madison) over Cole Jarrett (West Burlington/Notre Dame/Danville) (Inj. [time])
Keaton Poe (Fort Madison) – DNP
Junior Varsity – Round 1 – Keaton Poe (Fort Madison) over Alex Camero (Fairfield) (Dec 4-0)
Junior Varsity – Round 2 – Will Hotz (Lone Tree) over Keaton Poe (Fort Madison) (Dec 8-1)
Junior Varsity – Round 3 – Keaton Poe (Fort Madison) over Chance Decker (Fort Madison) (Dec 4-0)
Mason Schau (Fort Madison) – DNP
Junior Varsity – Round 1 – Mason Schau (Fort Madison) over Matthew Gillaspie (Louisa-Muscatine) (Dec 4-0)
Junior Varsity – Round 2 – Mason Schau (Fort Madison) over Tommy Jones (Fairfield) (Fall 1:40)
Junior Varsity – Round 3 – Mason Schau (Fort Madison) over Hunter Mais (Wapello) (Fall 2:56)
Courtney Six (Fort Madison) – DNP
Junior Varsity – Round 1 – Courtney Six (Fort Madison) over Toby Oliver (Fairfield) (Fall 0:48)
Junior Varsity – Round 2 – Aaron Slaughter (Lone Tree) over Courtney Six (Fort Madison) (Fall 1:08)
Junior Varsity – Round 3 – Brody Angstead (Fairfield) over Courtney Six (Fort Madison) (Fall 1:55)

About Chuck Vandenberg 2677 Articles
Pen City Current and pencitycurrent.com are products of Market Street Publishing, LLC, a multi-platform media company delivering hyper-local news, sports and advertising information to Fort Madison, IA and surrounding communities.

Be the first to comment

Leave a Reply