Local swimmers place as BHS downs United Township

BY PCC STAFF

EAST MOLINE, Ill. – Holy Trinity Catholic sophomore Jacob Mohrfeld, took 2nd place in the 200-yard individual medley for the Burlington Grayhounds in 105-77 win over United Township of East Moline on Tuesday.

Mohrfeld’s time of 2:27.25 was 3.44 seconds off the pace. He also took 2nd in the 100-yard breaststroke with a time of 1:10.98.

Central Lee senior Blake Wyrick took 1st place in the 50-yard and 100-yard freestyle races. He also anchored the 200-yard freestyle relay team that took first place. HTC sophomore Wyatt Hellman took 6th in the 200-freestyle with a time of 2:36.00. Hellman also captured 3rd in the 250 freestyle junior varsity event.

A complete list of the events is below.

Event 1 Boys 100 Yard Medley Relay Junior Varsity
Team Relay Finals Time
1 BURL A 1:04.20 8
1) Manley, Dalton JR 2) Watznauer, Jordan FR
3) Linquist, Cal SO 4) Lewis, Jamar SR

2 UTHS A 1:24.91 4
1) Garcia, Mateo 09 2) Pyevich, Alex 09
3) Bull, Jacob 10 4) Johnson, Brenden 09

Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay Varsity
Team Relay Finals Time
1 BURL A 1:48.44 8
1) Schuff, Kale JR 2) Rowland, Matthew SR
3) Siefken, Niles SR 4) Wyrick, Blake SR (Central Lee)

2 UTHS A 1:51.30 4
1) Johnson, Jacob 12 2) Pyevich, Steven 11
3) Lybarger, Jakob 12 4) Stevens, Cole 10

3 BURL B 1:57.71 2
1) Ketcham, Colton SR 2) Mohrfeld, Jacob SO (Holy Trinity Catholic)
3) Groen, Conner SR 4) Venvertloh, Jacob SO

4 UTHS B 1:59.56
1) Lopez, Daniel 12 2) Flemming, Aaron 12
3) Morse, Kade 09 4) Filby, Ethan 12

5 BURL C x2:07.13
1) Krieger-Coen, Josef JR 2) Watznauer, Justin JR
3) Godar, Will SO 4) Jameson, Taden SO

6 UTHS C x2:08.26
1) Hergert, Ethan 10 2) Finley, Jacob 11
3) Weese, Jared 09 4) Tygart, Christian 11

Event 3 Boys 150 Yard Freestyle Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Hetzel, Cameron 10 UTHS 1:49.58 6
2 Hillyer, Cade FR BURL 1:50.31 4
3 Diekman, Grant 10 UTHS 1:54.89 3
4 Kamrath, Jacob FR BURL 2:00.15 2
5 Neises, Will FR BURL 2:12.51 1

Event 4 Boys 200 Yard Freestyle Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Gulick, Josh SR BURL 1:59.50 6
2 Sommer, Jacob 11 UTHS 2:08.21 4
3 Duerre, Landon SR BURL 2:12.85 3
4 Hannah, Ryan 11 UTHS 2:18.12 2
5 Williams, Tyler 12 UTHS 2:23.37 1
6 Hellman, Wyatt SO BURL 2:36.00 (Holy Trinity Catholic)

Event 5 Boys 100 Yard IM Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Zoller, Aiden 09 UTHS 1:13.58 6
2 Stacy, Tajaun 11 UTHS 1:14.37 4
3 Geiger, Colby SO BURL 1:17.42 3
4 White, Kanon 10 UTHS 1:19.80 2
— Linquist, Cal SO BURL DQ

Event 6 Boys 200 Yard IM Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Rowland, Matthew SR BURL 2:23.41 6
2 Mohrfeld, Jacob SO BURL 2:27.25 4
3 Morse, Kade 09 UTHS 2:27.42 3
4 Groen, Conner SR BURL 2:28.33 2
5 Lybarger, Jakob 12 UTHS 2:32.01 1
6 Weese, Jared 09 UTHS 2:36.03

Event 7 Boys 50 Yard Freestyle Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Mojica, Isaac 10 UTHS 26.95 6
2 Finley, Jacob 11 UTHS 27.32 4
3 Williams, Patrick JR BURL 29.19 3
4 Filby, Nolan 10 UTHS 33.55 2
5 Neises, Will FR BURL 35.42 1
6 Trimble, Nick FR BURL 37.69
— Lewis, Jamar SR BURL X28.47
— Popejoy, Cody 12 UTHS X29.97
— Dobbles, Ethan 09 UTHS X30.87
— Pyevich, Alex 09 UTHS X34.24
— King, Jakob 09 UTHS X35.52
— Kincaid, Christian 12 UTHS X35.53
— Bull, Jacob 10 UTHS X36.83
— Garcia, Mateo 09 UTHS X37.33
— Miller, Kaiden 09 UTHS X39.30
— Johnson, Brenden 09 UTHS X48.26

Event 8 Boys 50 Yard Freestyle Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Wyrick, Blake SR BURL 23.77 6
2 Johnson, Jacob 12 UTHS 24.22 4
3 Godar, Will SO BURL 25.60 3
4 Stevens, Cole 10 UTHS 26.31 2
5 Filby, Ethan 12 UTHS 26.33 1
6 Watznauer, Justin JR BURL 26.44

Event 9 Boys 1 mtr Diving Junior Varsity
Name Yr School Finals Score
1 Copas, Aydin 09 UTHS 102.35 6

Event 10 Boys 1 mtr Diving Varsity
Name Yr School Finals Score
1 Richardson, Keith 11 UTHS 160.00 6
2 Earl, Tanner 10 UTHS 106.70 4
3 Witherspoon, Elliot 10 UTHS 105.00 3

Event 11 Boys 50 Yard Butterfly Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Tygart, Christian 11 UTHS 32.61 6
2 Linquist, Cal SO BURL 33.64 4
3 White, Kanon 10 UTHS 35.01 3
— Williams, Patrick JR BURL DQ

Event 12 Boys 100 Yard Butterfly Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Gulick, Josh SR BURL 59.83 6
2 Lybarger, Jakob 12 UTHS 1:02.36 4
3 Duerre, Landon SR BURL 1:05.41 3
4 Lopez, Daniel 12 UTHS 1:07.10 2
— Hergert, Ethan 10 UTHS DQ

Event 13 Boys 100 Yard Freestyle Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Pyevich, Steven 11 UTHS 1:00.62 6
2 Flemming, Aaron 12 UTHS 1:01.96 4
3 Geiger, Colby SO BURL 1:05.69 3
4 Hillyer, Cade FR BURL 1:12.31 2
5 Kamrath, Jacob FR BURL 1:15.70 1
6 Filby, Nolan 10 UTHS 1:20.68
— Dobbles, Ethan 09 UTHS X1:15.84
— Kincaid, Christian 12 UTHS X1:25.99
— Bull, Jacob 10 UTHS X1:31.29

Event 14 Boys 100 Yard Freestyle Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Wyrick, Blake SR BURL 53.04 6
2 Schuff, Kale JR BURL 53.54 4
3 Sommer, Jacob 11 UTHS 55.48 3
4 Ketcham, Colton SR BURL 59.76 2
5 Morse, Kade 09 UTHS 59.89 1
6 Filby, Ethan 12 UTHS 1:00.60

Event 15 Boys 250 Yard Freestyle Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Mojica, Isaac 10 UTHS 3:19.62 6
2 Diekman, Grant 10 UTHS 3:23.07 4
3 Hellman, Wyatt SO BURL 3:31.27 3
4 Manley, Dalton JR BURL 3:34.32 2
5 Popejoy, Cody 12 UTHS 3:34.93 1

Event 16 Boys 500 Yard Freestyle Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Venvertloh, Jacob SO BURL 6:16.63 6
2 Hannah, Ryan 11 UTHS 6:18.25 4
3 Hannah, Seth 11 UTHS 6:34.01 3
4 Krieger-Coen, Josef JR BURL 6:43.23 2
5 Williams, Tyler 12 UTHS 6:43.27 1
6 Jameson, Taden SO BURL 6:44.32

Event 17 Boys 100 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
Team Relay Finals Time
1 BURL A 56.18 8
1) Hillyer, Cade FR 2) Kamrath, Jacob FR
3) Geiger, Colby SO 4) Williams, Patrick JR

2 BURL B 1:04.24 4
1) Lewis, Jamar SR 2) Watznauer, Jordan FR
3) Trimble, Nick FR 4) Neises, Will FR

— UTHS A DQ
1) Johnson, Brenden 09 2) Miller, Kaiden 09
3) King, Jakob 09 4) Garcia, Mateo 09

Event 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay Varsity
Team Relay Finals Time
1 BURL A 1:37.74 8
1) Rowland, Matthew SR 2) Siefken, Niles SR
3) Gulick, Josh SR 4) Wyrick, Blake SR

2 BURL C 1:47.28 4
1) Venvertloh, Jacob SO 2) Watznauer, Justin JR
3) Jameson, Taden SO 4) Duerre, Landon SR

3 BURL B x1:48.32
1) Mohrfeld, Jacob SO 2) Hellman, Wyatt SO
3) Krieger-Coen, Josef JR 4) Godar, Will SO

4 UTHS A 1:48.84 2
1) Sommer, Jacob 11 2) Filby, Ethan 12
3) Weese, Jared 09 4) Hergert, Ethan 10

5 UTHS C 1:54.94
1) Mojica, Isaac 10 2) Zoller, Aiden 09
3) Popejoy, Cody 12 4) Williams, Tyler 12

6 UTHS B x1:59.19
1) Tygart, Christian 11 2) White, Kanon 10
3) Hetzel, Cameron 10 4) Diekman, Grant 10

Event 19 Boys 50 Yard Backstroke Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Stacy, Tajaun 11 UTHS 34.05 6
2 Manley, Dalton JR BURL 36.74 4
3 Hannah, Seth 11 UTHS 37.30 3
4 Watznauer, Jordan FR BURL 40.10 2

Event 20 Boys 100 Yard Backstroke Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Johnson, Jacob 12 UTHS 1:00.43 6
2 Schuff, Kale JR BURL 1:01.24 4
3 Ketcham, Colton SR BURL 1:11.91 3
4 Lopez, Daniel 12 UTHS 1:11.96 2
5 Groen, Conner SR BURL 1:12.25 1
6 Stevens, Cole 10 UTHS 1:15.51

Event 21 Boys 50 Yard Breaststroke Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Hetzel, Cameron 10 UTHS 35.72 6
2 Kamrath, Jacob FR BURL 42.34 4
3 Pyevich, Alex 09 UTHS 43.47 3
— Trimble, Nick FR BURL DQ
— Miller, Kaiden 09 UTHS DQ

Event 22 Boys 100 Yard Breaststroke Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Rowland, Matthew SR BURL 1:07.85 6
2 Mohrfeld, Jacob SO BURL 1:10.98 4
3 Pyevich, Steven 11 UTHS 1:11.88 3
4 Flemming, Aaron 12 UTHS 1:13.37 2
5 Finley, Jacob 11 UTHS 1:17.22 1
6 Watznauer, Justin JR BURL 1:23.86

Event 23 Boys 200 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
Team Relay Finals Time
1 BURL A 2:02.83 8
1) Hillyer, Cade FR 2) Linquist, Cal SO
3) Trimble, Nick FR 4) Godar, Will SO

2 UTHS A 2:21.86 4
1) Filby, Nolan 10 2) Bull, Jacob 10
3) Dobbles, Ethan 09 4) King, Jakob 09
— BURL B DQ

1) Lewis, Jamar SR 2) Neises, Will FR
3) Watznauer, Jordan FR 4) Williams, Patrick JR

Event 24 Boys 400 Yard Freestyle Relay Varsity
Team Relay Finals Time
1 UTHS A 3:49.65 8
1) Lybarger, Jakob 12 2) Sommer, Jacob 11
3) Stevens, Cole 10 4) Johnson, Jacob 12

2 BURL A 3:51.06 4
1) Gulick, Josh SR 2) Ketcham, Colton SR
3) Duerre, Landon SR 4) Schuff, Kale JR

3 BURL B 4:09.62 2
1) Jameson, Taden SO 2) Venvertloh, Jacob SO
3) Siefken, Niles SR 4) Groen, Conner SR

4 UTHS B 4:17.93
1) Williams, Tyler 12 2) Hannah, Ryan 11
3) Hannah, Seth 11 4) Zoller, Aiden 09

5 UTHS C x4:19.88
1) Weese, Jared 09 2) Morse, Kade 09
3) Stacy, Tajaun 11 4) White, Kanon 10

6 BURL C x4:38.49
1) Manley, Dalton JR 2) Geiger, Colby SO
3) Hellman, Wyatt SO 4) Krieger-Coen, Josef JR

About Chuck Vandenberg 1694 Articles

Pen City Current and pencitycurrent.com are products of Market Street Publishing, LLC, a multi-platform media company delivering hyper-local news, sports and advertising information to Fort Madison, IA and surrounding communities.

Be the first to comment

Leave a Reply