FM jayvee wrestlers bring six titles back from Wapello

Fullenkamp gets three wins by fall in less than one minute total

WAPELLO – Fort Madison’s Chaz Fullenkamp scored three falls in the jayvee boys 16 category to lead Fort Madison underclassmen at the Wapello Junior Varsity tourney this weekend.

Fullenkamp was one of six Hound wrestlers to take first place on Saturday. Others included Aaron Warner at boys junior varsity 23, who also had three pins; Marcus Guzman (JV-22), Nolan Riddle (JV-7), Landon Rudd (JV-27), and Triston Marshall (JV-18), also with three pins.

Eight additional hounds scored 2nd place finishes at the tournament.

Complete results are as follows:
V Girls 36: Ayshan Mammadova (Fort Madison) – 2nd
Junior Varsity – Round 1 – Emmersen Thomas (West Branch) over Ayshan Mammadova (Fort Madison) (Fall 1:44)
Junior Varsity – Round 3 – Ayshan Mammadova (Fort Madison) over Chevy Fierce (North Scott) (SV-1 6-4)
JV Girls 42: Eva Bohringer (Fort Madison) – 2nd
Junior Varsity – Round 1 – Vivian Peterson (North Scott) over Eva Bohringer (Fort Madison) (MD 10-2)
Junior Varsity – Round 2 – Eva Bohringer (Fort Madison) over Carmen Faidley (Pleasant Valley) (Dec 6-1)
Junior Varsity – Round 3 – Eva Bohringer (Fort Madison) over Anna Hodge (North Scott) (Fall 0:36)
JV Boys 14: Chandler Fullenkamp (Fort Madison) – 4th
Junior Varsity – Round 1 – Pierce Latham (North Scott) over Chandler Fullenkamp (Fort Madison) (Fall 0:18)
Junior Varsity – Round 2 – Ayden Havel (Highland, Riverside) over Chandler Fullenkamp (Fort Madison) (Fall 0:46)
Junior Varsity – Round 3 – Micah Zaugg (Burlington) over Chandler Fullenkamp (Fort Madison) (Fall 1:16)
JV Boys 21: Christian Vincent (Fort Madison) – 2nd
Junior Varsity – Round 1 – Christian Vincent (Fort Madison) over Taylor Wehage (Burlington) (Fall 0:56)
Junior Varsity – Round 2 – Jacob Hill (Highland, Riverside) over Christian Vincent (Fort Madison) (Fall 2:32)
Junior Varsity – Round 3 – Christian Vincent (Fort Madison) over Konnor Gory (Fairfield) (Fall 1:17)
JV Boys 23: Aaron Warner (Fort Madison) – 1st
Junior Varsity – Round 1 – Aaron Warner (Fort Madison) over Lucas Pagan (Burlington) (Fall 0:43)
Junior Varsity – Round 2 – Aaron Warner (Fort Madison) over Landon Simo (Highland, Riverside) (Fall 0:35)
Junior Varsity – Round 3 – Aaron Warner (Fort Madison) over Kye Smith (North Scott) (Fall 1:23)
JV Boys 28: Chase Allen (Fort Madison) – 4th
Junior Varsity – Round 1 – Carter Ball (Wapello) over Chase Allen (Fort Madison) (Fall 0:35)
Junior Varsity – Round 2 – Markel Zapiensz (Columbus/WMU/Lone Tree) over Chase Allen (Fort Madison) (Fall 0:21)
Junior Varsity – Round 3 – Paul Jones (North Scott) over Chase Allen (Fort Madison) (Fall 2:00)
V Boys 24: Erik Millard (Fort Madison) – 2nd
Junior Varsity – Round 1 – Grant Nimke (North Scott) over Erik Millard (Fort Madison) (Dec 8-1)
Junior Varsity – Round 2 – Erik Millard (Fort Madison) over Wyatt Hill (Davenport West) (Fall 1:10)
Junior Varsity – Round 3 – Erik Millard (Fort Madison) over Seth Barajas (Louisa-Muscatine) (Dec 6-0)
JV Boys 13: Gavin Callahan (Fort Madison) – 4th
Junior Varsity – Round 1 – Gavin Mills (Louisa-Muscatine) over Gavin Callahan (Fort Madison) (Fall 2:33)
Junior Varsity – Round 2 – Brody Lyons (Fairfield) over Gavin Callahan (Fort Madison) (Dec 4-3)
Junior Varsity – Round 3 – Jackson Hughes (Davenport West) over Gavin Callahan (Fort Madison) (Fall 0:45)\JV Boys 26: Hayden Segoviano (Fort Madison) – 2nd
Junior Varsity – Round 1 – Hunter Kaufman (North Scott) over Hayden Segoviano (Fort Madison) (Fall 3:39)
Junior Varsity – Round 2 – Hayden Segoviano (Fort Madison) over Lucas Granados (Davenport West) (Fall 1:24)
Junior Varsity – Round 3 – Hayden Segoviano (Fort Madison) over Hunter Abbott (Fairfield) (Fall 0:51)
JV Boys 5: Ace Meierotto (Fort Madison) – 2nd
Junior Varsity – Round 1 – Jaxson Stuecker (Mount Pleasant) over Ace Meierotto (Fort Madison) (Fall 3:50)
Junior Varsity – Round 2 – Ace Meierotto (Fort Madison) over Malachi Wilkey (Davenport West) (Fall 0:21)
Junior Varsity – Round 3 – Blaine Dohrmann (Wilton) over Ace Meierotto (Fort Madison) (MD 14-0)
JV Boys 22: Marcus Guzman (Fort Madison) – 1st
Junior Varsity – Round 1 – Marcus Guzman (Fort Madison) over Dominic Paquet (Davenport West) (Fall 0:11)
Junior Varsity – Round 2 – Marcus Guzman (Fort Madison) over Jared Dorothy (Mount Pleasant) (Fall 1:07)
Junior Varsity – Round 3 – Marcus Guzman (Fort Madison) over Nolan Engelbrecht (North Scott) (Dec 4-2)
JV Boys 16: Chaz Fullenkamp (Fort Madison) – 1st
Junior Varsity – Round 1 – Chaz Fullenkamp (Fort Madison) over Landon Pilcher (Fairfield) (Fall 0:12)
Junior Varsity – Round 2 – Chaz Fullenkamp (Fort Madison) over Carson Andreasen (Mount Pleasant) (Fall 0:26)
Junior Varsity – Round 3 – Chaz Fullenkamp (Fort Madison) over Kyzer Copp (North Scott) (Fall 0:26)
JV Boys 7: Nolan Riddle (Fort Madison) – 1st
Junior Varsity – Round 1 – Nolan Riddle (Fort Madison) over Clay Ledger (Wilton) (Fall 0:47)
Junior Varsity – Round 2 – Nolan Riddle (Fort Madison) over Oliver Olsen (North Scott) (TF 16-1 3:13)
Junior Varsity – Round 3 – Nolan Riddle (Fort Madison) over Elijah Simons (Fairfield) (Fall 0:31)
JV Boys 9: Calvin Johnson (Fort Madison) – 3rd
Junior Varsity – Round 1 – Calvin Johnson (Fort Madison) over Riley  Norwood (Louisa-Muscatine) (Fall 0:47)
Junior Varsity – Round 2 – Richard Curtis (Fairfield) over Calvin Johnson (Fort Madison) (Dec 5-3)
Junior Varsity – Round 3 – Elliot Schroeder  (North Scott) over Calvin Johnson (Fort Madison) (Fall 0:56)
JV Boys 27: Landon Rudd (Fort Madison) – 1st
Junior Varsity – Round 1 – Landon Rudd (Fort Madison) over Anthony Brimmer (North Scott) (Fall 0:53)
Junior Varsity – Round 2 – Landon Rudd (Fort Madison) over Luke Belken (North Scott) (Fall 1:16)
Junior Varsity – Round 3 – Landon Rudd (Fort Madison) over Justin Steiner (Mount Pleasant) (Fall 0:55)
JV Boys 18: Triston Marshall (Fort Madison) – 1st
Junior Varsity – Round 1 – Triston Marshall (Fort Madison) over Tyree Brower (North Scott) (Fall 1:40)
Junior Varsity – Round 2 – Triston Marshall (Fort Madison) over Lee Pasvogel (Wilton) (Fall 1:09)
Junior Varsity – Round 3 – Triston Marshall (Fort Madison) over Jahmal Dodson (Mount Pleasant) (Fall 3:47)
JV Boys 20: Brandt Booten (Fort Madison) – 2nd
Junior Varsity – Round 1 – Brandt Booten (Fort Madison) over Will Schneckloth  (North Scott) (Fall 0:41)
Junior Varsity – Round 2 – Brandt Booten (Fort Madison) over William Birdsell (Mount Pleasant) (Fall 1:11)
Junior Varsity – Round 3 – Jay Lightle (North Scott) over Brandt Booten (Fort Madison) (SV-1 3-1)
JV Boys 33: Christian Young (Fort Madison) – 2nd
Junior Varsity – Round 1 – Ethan Graber (Mount Pleasant) over Christian Young (Fort Madison) (Fall 3:25)
Junior Varsity – Round 2 – Christian Young (Fort Madison) over Jaden Wenig (Mediapolis) (Fall 4:00)
Junior Varsity – Round 3 – Christian Young (Fort Madison) over Austin Meeker (Wapello) (Fall 0:55)

Leave a Reply

%d bloggers like this: