Wyrick, Mohrfeld gets 1sts for BHS at Clinton swim meet

BY PCC STAFF

CLINTON – Central Lee High School’s Blake Wyrick and Holy Trinity Catholic’s Jacob Mohrfeld each claimed first-place finishes for Burlington High School in this week’s dual meet at Clinton. The complete results are listed below.

Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay Junior Varsity
Team Relay Finals Time
1 BURL A 2:19.38 8
1) Manley, Dalton JR 2) Geiger, Colby SO
3) Linquist, Cal SO 4) Williams, Patrick JR
36.07 39.24 1:04.07
2 BURL B 2:40.00 4
1) Watznauer, Jordan FR 2) Trimble, Nick FR
3) Hillyer, Cade FR 4) Kamrath, Jacob FR
43.71 51.43 36.32 28.54
Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay Varsity
Team Relay Finals Time
1 BURL A 1:56.61 8
1) Rowland, Matthew SR 2) Siefken, Niles SR
3) Venvertloh, Jacob SO 4) Watznauer, Justin JR
30.40 32.07 28.60 25.54
2 CLN A 2:00.11 4
1) Taylor-Bice, Chris JR 2) Gassman, Kyle SO
3) Marlowe, Jack SO 4) Smith, Noah SO
29.58 34.97 28.14 27.42
3 BURL B 2:02.66 2
1) Krieger-Coen, Josef JR 2) Gulick, Josh SR
3) Hellman, Wyatt SO 4) Ketcham, Colton SR
32.73 31.94 31.89 26.10
4 CLN B 2:05.46
1) Raaymakers, Tanner JR 2) Smith, Aidan SO
3) Ellison, Jack SO 4) Duray, Guy JR
31.56 34.92 31.76 27.22
Event 3 Boys 200 Yard Freestyle Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Watznauer, Jordan FR BURL 2:43.09 6
35.75 42.32 45.13 39.89
2 Steele, Walter JR BURL 2:58.96 4
39.78 45.01 47.43 46.74
3 Neises, Will FR BURL 3:10.82 3
40.42 48.39 53.52 48.49
Event 4 Boys 200 Yard Freestyle Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Schuff, Kale JR BURL 1:59.68 6
26.93 30.73 31.13 30.89
2 Wyrick, Blake SR BURL 2:03.26 4
27.02 30.74 32.91 32.59
3 Marlowe, Jack SO CLN 2:14.06 3
30.18 33.82 1:10.06
4 Jameson, Taden SO BURL 2:17.65 2
30.73 36.79 36.58 33.55
5 Cady, Nate SR CLN 2:23.87 1
29.58 35.74 39.20 39.35
6 Taylor-Bice, Chris JR CLN 2:24.86
30.97 36.88 38.45 38.56
Event 6 Boys 200 Yard IM Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Gulick, Josh SR BURL 2:15.51 6
27.72 35.33 40.71 31.75
2 Mohrfeld, Jacob SO BURL 2:23.07 4
31.00 37.46 40.00 34.61
3 Ellison, Jack SO CLN 2:52.63 3
35.56 45.60 52.69 38.78
4 Duray, Guy JR CLN 3:03.37 2
39.76 48.00 54.05 41.56
5 Gassman, Kyle SO CLN 3:20.11 1
51.06 55.74 50.14 43.17
Event 7 Boys 50 Yard Freestyle Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Lewis, Jamar SR BURL 28.99 6
2 Williams, Patrick JR BURL 30.47 4
3 Trimble, Nick FR BURL 39.18 3
— Hillyer, Cade FR BURL X29.22
Event 8 Boys 50 Yard Freestyle Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Venvertloh, Jacob SO BURL 24.81 6
2 Ketcham, Colton SR BURL 25.94 4
3 Krieger-Coen, Josef JR BURL 26.68 3
4 Raaymakers, Tanner JR CLN 27.76 2
5 Smith, Aidan SO CLN 28.11 1
6 Morley, Adam SO CLN 35.11
Event 9 Boys 100 Yard Butterfly Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Linquist, Cal SO BURL 1:17.51 6
Event 10 Boys 100 Yard Butterfly Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Rowland, Matthew SR BURL 1:02.33 6
28.46 33.87
2 Mohrfeld, Jacob SO BURL 1:11.94 4
32.83 39.11
3 Cady, Nate SR CLN 1:12.64 3
32.58 40.06
4 Raaymakers, Payton JR CLN 1:17.72 2
35.53 42.19
5 Knight, Jacob JR CLN 1:22.81 1
33.52 49.29
6 Geiger, Colby SO BURL 1:29.24
39.37 49.87
Event 11 Boys 100 Yard Freestyle Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Hillyer, Cade FR BURL 1:07.45 6
33.57 33.88
2 Steele, Walter JR BURL 1:10.79 4
33.29 37.50
3 Neises, Will FR BURL 1:23.74 3
39.45 44.29
Event 12 Boys 100 Yard Freestyle Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Jameson, Taden SO BURL 57.67 6
28.11 29.56
2 Ketcham, Colton SR BURL 58.56 4
28.30 30.26
(Event 12 Boys 100 Yard Freestyle Varsity)
Name Yr School Finals Time
3 Watznauer, Justin JR BURL 58.76 3
28.42 30.34
4 Raaymakers, Tanner JR CLN 1:04.73 2
29.70 35.03
5 Gassman, Kyle SO CLN 1:16.85 1
37.39 39.46
6 Morley, Adam SO CLN 1:21.03
38.96 42.07
Event 14 Boys 500 Yard Freestyle Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Wyrick, Blake SR BURL 5:51.76 6
27.92 32.93 35.18 36.96
37.30 37.93 37.93 37.66
36.70 31.25
2 Marlowe, Jack SO CLN 6:14.05 4
31.49 1:13.76 38.67 39.90
1:17.94
35.26
3 Smith, Aidan SO CLN 6:36.05 3
34.20 40.68 40.89 41.63
40.90 41.70 41.38 39.81
39.14 35.72
4 Smith, Noah SO CLN 7:01.34 2
33.94 41.02 40.94 43.79
43.45 44.55 42.42 46.59
45.21 39.43
Event 15 Boys 200 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
Team Relay Finals Time
1 BURL A 1:57.82 8
1) Linquist, Cal SO 2) Geiger, Colby SO
3) Williams, Patrick JR 4) Kamrath, Jacob FR
29.58 28.01 29.61 30.62
2 BURL B 2:21.20 4
1) Steele, Walter JR 2) Watznauer, Jordan FR
3) Neises, Will FR 4) Trimble, Nick FR
32.37 31.31 35.94 41.58
Event 16 Boys 200 Yard Freestyle Relay Varsity
Team Relay Finals Time
1 BURL B 1:41.49 8
1) Mohrfeld, Jacob SO 2) Schuff, Kale JR
3) Krieger-Coen, Josef JR 4) Jameson, Taden SO
25.75 23.33 27.36 25.05
2 BURL A 1:42.96 4
1) Wyrick, Blake SR 2) Gulick, Josh SR
3) Hellman, Wyatt SO 4) Manley, Dalton JR
24.62 24.16 26.54 27.64
3 BURL C x1:44.19
1) Venvertloh, Jacob SO 2) Watznauer, Justin JR
3) Lewis, Jamar SR 4) Siefken, Niles SR
25.59 26.16 28.11 24.33
4 CLN A 1:49.68 2
1) Taylor-Bice, Chris JR 2) Cady, Nate SR
3) Raaymakers, Payton JR 4) Marlowe, Jack SO
26.44 27.61 29.49 26.14
5 CLN B 2:07.47
1) Duray, Guy JR 2) Knight, Jacob JR
3) Gassman, Kyle SO 4) Morley, Adam SO
29.01 29.92 32.39 36.15
Event 18 Boys 100 Yard Backstroke Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Rowland, Matthew SR BURL 1:08.89 6
33.00 35.89
2 Raaymakers, Payton JR CLN 1:14.10 4
36.88 37.22
3 Krieger-Coen, Josef JR BURL 1:18.05 3
38.56 39.49
4 Ellison, Jack SO CLN 1:21.46 2
42.24 39.22
5 Knight, Jacob JR CLN 1:38.98 1
46.33 52.65
Event 19 Boys 100 Yard Breaststroke Junior Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Manley, Dalton JR BURL 1:28.53 6
40.48 48.05
2 Kamrath, Jacob FR BURL 1:32.86 4
43.83 49.03
Event 20 Boys 100 Yard Breaststroke Varsity
Name Yr School Finals Time
1 Schuff, Kale JR BURL 1:11.51 6
33.75 37.76
2 Gulick, Josh SR BURL 1:11.83 4
33.74 38.09
3 Smith, Noah SO CLN 1:19.81 3
37.14 42.67
4 Hellman, Wyatt SO BURL 1:20.94 2
37.69 43.25
5 Taylor-Bice, Chris JR CLN 1:25.20 1
37.88 47.32
6 Duray, Guy JR CLN 1:28.60
41.58 47.02
Event 21 Boys 400 Yard Freestyle Relay Junior Varsity
Team Relay Finals Time
1 BURL B 4:47.11 8
1) Linquist, Cal SO 2) Williams, Patrick JR
3) Lewis, Jamar SR 4) Kamrath, Jacob FR
33.60 1:09.04 1:44.53
36.37
2 BURL A 5:25.65 4
1) Steele, Walter JR 2) Watznauer, Jordan FR
3) Neises, Will FR 4) Trimble, Nick FR
35.32 1:17.30 32.02 1:09.95
37.98 1:33.21 36.66 1:25.19
Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay Varsity
Team Relay Finals Time
1 BURL A 4:00.39 8
1) Wyrick, Blake SR 2) Mohrfeld, Jacob SO
3) Ketcham, Colton SR 4) Manley, Dalton JR
26.21 55.14 26.85 58.06
27.63 58.89 1:08.30
(Event 22 Boys 400 Yard Freestyle Relay Varsity)
Team Relay Finals Time
2 BURL B 4:02.72 4
1) Geiger, Colby SO 2) Watznauer, Justin JR
3) Hillyer, Cade FR 4) Rowland, Matthew SR
31.30 1:04.81 27.61 58.85
32.23 1:05.90 24.65 53.16
3 BURL C x4:08.53
1) Venvertloh, Jacob SO 2) Jameson, Taden SO
3) Siefken, Niles SR 4) Hellman, Wyatt SO
28.98 1:01.19 28.67 59.72
28.41 59.92 32.06 1:07.70
4 CLN A 4:22.07 2
1) Smith, Aidan SO 2) Raaymakers, Payton JR
3) Cady, Nate SR 4) Smith, Noah SO
30.75 1:03.82 31.29 1:05.79
29.62 1:05.61 31.00 1:06.85
5 CLN B 4:52.99
1) Raaymakers, Tanner JR 2) Ellison, Jack SO
3) Knight, Jacob JR 4) Morley, Adam SO
30.29 1:07.12 31.26 1:06.81
33.56 1:15.61 39.04 1:23.45

Be the first to comment

Leave a Reply